«Без бергә, без бер!»: Донецк симфоник оркестры артистлары Әлмәттә зур уңыш белән чыгыш ясады

2024 елның 5 апреле, җомга

Кичә, 4 апрельдә, Донецк дәүләт академия филармониясе артистлары Донбассның Мәдәни инициативалар Президент фондының Концерт эшлеклеләре берлеге тарафыннан гамәлгә ашырыла торган «Җиңелмәгәннәр оркестры» масштаблы проекты кысаларында Әлмәт тамашачыларына онытылмаслык музыка кичәсе бүләк иттеләр. С.С. Прокофьев исемендәге Донецк академия симфоник оркестрының концерты тулы аншлаг белән «Нефтьче» мәдәният йортында узды.

Классик музыканы яратучылар быелгы композитор-юбилярларның иҗатыннан ләззәт ала алдылар: Михаил Глинканың Нестор Кукольникның «Кенәз Холмский», Модест Мусоргскийның «Ялан таудагы төн», Николай Римский-Корсаковның «Садко» трагедияләренә увертюрасы. Үзенең чыгышы белән тамашачыларны виртуоз пианистка Валентина Лисица сөендерә.

Концерт башланганчы, «Нефтьче» мәдәният йорты фойесында Донецк филармониясе оркестры тарихы турында сөйләүче күргәзмә тәкъдим ителә, ул бу сезонда үзенең 90 еллыгын билгеләп үтә. Донбассның герой музыкантлары гастрольләр турын Ватанны саклауга чыккан коллега-музыкантлары истәлегенә багышлыйлар.

Донецк академия симфоник оркестрының чиксез илебез шәһәрләре буйлап гастрольләре, тамашачылар мәхәббәте дөньяда барлыкка килгән катлаулы хәлнең сәнгать өстеннән хакимлек итмәвен күрсәтә. Без бергә, без бердәм, музыка безне тагын да берләштерә. Концертлар Донецк Халык Республикасының 10 еллыгы елында уза. Безнең барыбыз өчен дә, россиялеләр өчен бу мөһим момент. Без сезнең тыгыз графикта нефть башкаласына барырга вакыт һәм мөмкинлек тапканыгыз өчен бик рәхмәтле, - дип билгеләп үтте Әлмәт муниципаль районы башкарма комитеты җитәкчесе Айдар Каюмов филармония вәкилләренә мөрәҗәгать итеп.

Генераль директор Донецк дәүләт академия филармониясенең сәнгать җитәкчесе Александр Парецкий Донбасс өчен музыка дәвалау, дәртләндерү, илһам чарасы, шулай ук ниндидер корал һәм корал булуын ассызыклады.

- Соңгы елларда киеренке вәзгыять аркасында без үз мәйданчыгыбызда тамашачыларны кабул итә алмадык. Ләкин кешеләрнең музыка тыңларга, спектакльләр карарга теләге бетмәгән. Һәм без коллективны саклап калырга тырыштык. Әмма махсус операция башлангач, безнең музыкантлар да яклаучылар сафына басалар, Кораллы укронацистларга каршы тору өчен коралларны утлы коралларга алыштыралар, берничә хезмәттәшебез һәлак була. «Җиңелмәгәннәр оркестры»исеме очраклы гына барлыкка килмәгән. Берничә ай элек кенә Донецк филармониясе халыкка ишекләрен ачты, - дип сөйләде ул журналистларга.

Валентина Лисица билгеләп үткәнчә, зур Россия буйлап гастрольләр филармониянең барлык музыкантлары өчен бик шатлыклы һәм искиткеч вакыйга.

- Без һәр шәһәрдә дуслар табабыз, концертлар вакытында чын сихер бара. Безнең хисләр музыка аша бөтен залга бирелә, без берләшәбез, бербөтен булып гәүдәләнәбез, бу мизгелләрнең тирәнлеген сүзләр белән әйтеп бирмибез. Президент Мәдәни инициативалар Фонды оештырган гастрольләр безгә нәрсә өчен көрәшүебезне аңларга һәм җиңү безнең кулда булачагына ышанырга ярдәм итә! дип белдерде Бөек артистка.

Татарстанда Донецк Халык Республикасының 10 еллыгы уңаеннан гастроль турын коллектив 6 апрельдә Чаллыдагы Орган залында дәвам итәчәк (билетлар: https://organ-chelny.ru/index.php/ru/afisha/793-orkestr-nepokorennykh-06-04-24-g). ә гастрольләрне Сергей Прокофьевның туган ягында, Донецкта тәмамлаячаклар. Концертларның берсе композиторның туган көнендә 23 апрельдә узачак.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: