Куркынычсыз җылыну: җылыткычларны дөрес куллану турында

2022 елның 30 ноябре, чәршәмбе

2022 елның узган чорында Әлмәт муниципаль районында 430 янгын чыккан (узган елның шул ук вакыты эчендә – 487). Янгыннарда 6 (узган елның шул ук вакыты эчендә – 19) кеше үлде һәм 7 кеше (узган елның шул ук вакыты эчендә – 15) зыян күрде.

2022 елда Әлмәт шәһәрендә һәм Әлмәт районында булган янгыннарның күбесенең сәбәбе булып

- ут белән саксыз эш итү;

- электр җиһазларын монтажлау, техник эксплуатацияләү кагыйдәләрен бозу, кыска ялганыш;

- җылыту приборларын техник эксплуатацияләү кагыйдәләрен бозу, мичнең, газ плитәләренең үтә кызганлыгы.

Кыш айларында электр җылыту приборларын куллану кагыйдәләрен бозу нәтиҗәсендә янгыннар саны сизелерлек арта. Янгын куркынычын булдырмас өчен түбәндәге кагыйдәләрне үтәргә кирәк:

1 нче кагыйдә. Әйберләрне җылыткыч өстенә куймагыз

Сөлге, кием, аяк киеме һәм бигрәк тә гөмбәләрне җылыткычта киптерергә ярамый. Югарыдагы әйберләр һава әйләнешенә комачаулый, бу җылыткычның кызып китүенә китерә һәм янгын мөмкинлеген арттыра. Җылыткыч янындагы киптергечкә кер эләргә киңәш итәбез, анардан бер метр ераклыкта — алар хәтта тизрәк кибәчәк.

2 нче кагыйдә. Җылыткычны тройникка тотыштырмагыз

Җылыткыч бик күп электр куллана. Кыска ялганыш булмасын өчен, аны озайткычка яки тройникка тоташтырмагыз. Дивар розеткасын кулланыгыз һәм җылыткыч эшләгәндә аңа башка приборлар кабызмагыз.

Моннан тыш, без җылыткыч шнурын келәм астында калдырырга киңәш итмибез. Әгәр дә чыбык тузса, киселсә һәм бозылса, сез аны вакытында күрә алмассыз.

3 нче кагыйдә. Җылыткычны карамыйча калдырмагыз

Сез өйдә булмасагыз, җылыткыч егылырга яки кызып китәргә мөмкин. Кыска ялганыш куркынычы турында да онытмагыз. Шуңа күрә өйдән кыска гына вакыт эчендә дә чыгып торсагыз да, приборны һәрвакыт сүндерегез.

Йорт хайваннарын җылыткыч белән буш фатирда беркайчан да калдырмагыз. Мәчеләр һәм этләр җылы электр приборы янында җылынырга яраталар, ләкин техниканы аударырга яки чыбыкны кимерергә бернәрсә дә тормый. Бу бик куркыныч.

4 нче кагыйдә. Киләмгә яки өй җиһазларына җылыткычны куймагыз

Җылыткыч җиңел яна алмый торган тотрыклы каты өслектә торырга тиеш. Теләсә нинди идән яраклы: плитка, агач, таш, ламинат һ.б. Келәм яхшы түгел: ул җылылыкны каплый.

Комодка яки кофе өстәленә җылыткыч куймагыз. Мәче, бала яки сез үзегез очраклы рәвештә аны идәнгә актара һәм пешә аласыз.

5 нче кагыйдә. Җылыткычны ванна бүлмәсендә куймагыз

Гади җылыткыч югары дымлылыклы бүлмәдә эшләү өчен түгел. Аның урынына ванна бүлмәсендә көчле сөлге киптергеч урнаштыру яхшырак. Ул әйберләрне киптереп кенә калмый, бүлмәне дә җылытыр.

6 нчы кагыйдә. Бүлмәнең ишеге янында җылыткыч куймагыз

Җылыткыч сезгә (яки балаларга) коридор буйлап яки бер бүлмәдән икенчесенә ишек аша үтәргә комачауламаска тиеш. Ашыккач, сез аңа абынырсыз. Ишекләрдән метр ераклыкта электр приборын куегыз - бу ара җитәрлек булачак.

7 нче кагыйдә. Искергән, куркынычсыз җылыткычларны кулланмагыз

Әгәр сез җылыткычны ун елдан артык куллансагыз, аны пенсиягә җибәрергә вакыт. Хезмәт елларында ул мораль яктан искергән генә түгел, тузган да. Аны заманча аналог белән алыштырыгыз. Яңа модельләрдә куркынычсыз эшләү өчен бик күп саклагычлар бар, һәм кызып китү яки егылу очрагында алар автоматик рәвештә сүнәчәк.

8 нче кагыйдә. Сатып алыр алдыннан җылыткыч сертификатын тикшерегез

Җлыткыч сатып алыр алдыннан аның сертификатлы булуына инаныгыз. Бу электр приборының эш сыйфаты гарантиясе. Гадәттә, сертификатны җылыткычның төрү материалында табарга һәм аның турында һәрвакыт консультанттан сорарга мөмкин.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: