«Фронт бригадасы» ветераннарны якынлашып килүче Җиңү көне белән котлый

2024 елның 7 мае, сишәмбе

9 май - махсус бәйрәм. Ул безгә җирдәге тынычлыкның нинди бәягә яулап алынганын һәрвакыт искә төшерәчәк. Кулларына корал тотып Ватанны саклаган фронтовикларны һәм тылда фидакарьлек белән Җиңү яулаганнарны хөрмәтләү аеруча дулкынландыргыч.

Бүген, 7 майда, ӘМР башкарма комитеты җитәкчесе Айдар Каюмов Әлмәт шәһәр Советы депутаты, «Татнефть-Добыча» уртак предприятиесе ятмаларын эшкәртү департаментының ятмаларны эшкәртү идарәсе башлыгы Булат Зәкиев белән берлектә Бөек Ватан сугышы ветераннарын - Маргарита Апраксина һәм Ольга Макарованы котладылар.

- Сез тере легенда, без 79нчы тапкыр бәйрәм иткән җиңүдә катнаштыгыз. Бу бөек көн, асылда, барыбызга да: шәһәргә, республикага, илгә тормыш бирде, - дип ассызыклады Башкарма комитет җитәкчесе.

Район башлыгы исеменнән ул җиңүчеләр буыны вәкилләренә бөек җиңүләре һәм тыныч күкләре өчен рәхмәт белдерде, фашист концлагеры онытылмас эз калдырган ветераннарга күңел җылысы һәм иминлек, сәламәтлек һәм озын гомер теләде.

Иҗади фронт бригадасы һәр ветеран өчен шәхси концерт оештыра. Җиңү көне атмосферасына ветераннар һәм аларның якыннары гына түгел, янәшәдә яшәүче күршеләр дә үтеп керә. Һәр ветеранга рәхмәт һәм хөрмәт йөзеннән 11 нче урта гомуми белем бирү мәктәбе укучылары үз куллары белән ясалган открыткалар һәм Җиңү символы булган Сирень чәчәкләре бүләк иттеләр. Нәкъ менә кулларында сирень ботаклары белән 1945 елның маенда өйгә кайтучы совет сугышчы-азат итүчеләрен каршы алалар.

Апраксина Маргарита Викторовнаның тормыш юлы һәм биографиясе чын мәгънәсендә героик. Ул 1932 елда Брянск өлкәсенең дятково шәһәрендә туган. 1941 елдан 1943 елга кадәр Брянск өлкәсенең оккупацияләнгән территориясендә мәҗбүри тоту урыннарында була. 1943 елның августында халыкны Брянск өлкәсеннән көчләп алып чыгып, Псков өлкәсендәге концентрацион лагерьга урнаштыралар. 1943 елның декабрендә Кызыл Армия частьләре тарафыннан азат ителә. Югары белемле. Озак еллар Әлмәт төзелеш техникумында укытучы булып эшли һәм аннан пенсиягә чыга.

Маргарита Викторовнаны туган коллективы исеменнән Әлмәт политехник техникумы директоры Илдар Баһманов котлады.

Ольга Романовна Макарова безнең өчен ныклык һәм батырлык үрнәге.

Сугыш башланганда аңа 8 яшь кенә була. 1942 елда аны гаиләсе белән көчләп колонна белән конвойлар озата Балтутино авылына җибәрәләр, анда күчерү пункты урнашкан. Аннары Рославль лагерына күчерәләр, анда сак астында тоталар. Өч балалы гаилә оккупациядә яши, бомбага тотудан окопларда яшеренә. 1945 елда гаиләне совет гаскәрләре азат итә. Ольга Романовна югары белем ала, Әлмәт проект-конструкторлык бюросында инженер булып эшли һәм лаеклы ялга чыга.

Исегезгә төшерәбез, Европа буйлап таралган концлагерьларда, төрмәләрдә, геттоларда 30 илдән 20 миллионнан артык кеше зыян күргән, шуларның биш миллионы – безнең ватандашларыбыз. Үткәндәге ачы битләрне искә алу-буын кичергән фаҗиганең беркайчан да кабатланмаячагының нигезе.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: