Әлмәт театрының арт-мәйданчыгында премьера булды

2024 елның 27 апреле, шимбә

«Каләмем яз төсле карада» программасының премьерасы театрда узды. Арт-майданга театр сөючеләр даирәсеннән тамашачыларны чакыралар, алар яңа әдәби-музыкаль программаны беренче булып бәяләсеннәр өчен.

Режиссер булып актриса Резеда Хаертдинова чыгыш ясый. Бу аның сәнгать мәйданчыгындагы чираттагы эше. Алдагы «Кораб түгел дөньям, көймә генә» узган сезонда бер тапкыр да тамашачы җыйган. Бу юлы спектакль артистлар һәм аларның якын кешеләре язган шигырьләргә нигезләнгән. Әйтик, Илназ Гыймалетдиновның хатыны, Эдуард Латыйповның әнисе һәм полиция майоры Резеда Мөхәммәтҗанова.

Үз шигырьләрен шулай ук Сиринә Мифтахова, Фәймә Бикморатова, Резеда Хәертдинова үзе, Дилбәр Абунагимова укыган. Нәфис Газиев бугаз җырлауны кулланып, үз эшләнмәсе коралында аккомпаниаторлык итә.

Проектны әзерләүдә Ләйсән Заһидуллина да катнаша, спектакльнең пластик өлешен бизәтә.

Программа тамашачылар күңелендә яңгырады. Алар әниләре турында сөйләгәннәрне тыңлап, күз яшьләрен яшерен генә сөртә алдылар һәм күңелләреннән көләләр һәм ретро-җырларга җырлыйлар.

Ә ахырда барлык тамашачыларга шигъри илһам өчен язгы чәчәкләр рәвешендә каләм – презентлар тапшырылды.

«Каләмем яз төсле карада» проектының чираттагы күрсәтүе 3 һәм 4 майда була.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: