Елхово авылындагы хәл контрольдә

2024 елның 4 апреле, пәнҗешәмбе

Быелгы яз күп кенә авылларда һәм авылларда яшәүчеләргә зур су белән истә калачак.

Әлмәт районының Елхово авылында су басу 3 апрельдә башланды. Оператив мәгълүматлар буенча, су дәрәҗәсе 1 метрдан артыкка күтәрелгән.

Торак пунктның түбәнлектә урнашуын исәпкә алсак, бу көтелгән булган.

Җирлек башлыгы сүзләренчә, 2022 һәм 2023 еллардагы су басудан соң эрегән суларның агып чыгу картасын эшләгәннәр, 12 урында агынты торбалар урнаштырылган. Шулай ук котлованнар казыганнар һәм елганың су агымын арттырганнар.

Кызганычка каршы, кабул ителгән чаралар быелгы суның көченә һәм күләменә каршы килмәде.

Урынга Әлмәт муниципаль районы башкарма комитеты җитәкчесе Айдар Каюмов чыкты. Ул җирлекне карап чыкты, халык һәм хезмәтләр белән аралашты.

- Су басу аркасында Елхово авылы халкы авыр тормыш хәлендә калды. Җирле үзидарә һәм җаваплы хезмәтләр органнары тарафыннан су басуны бетерү һәм көнкүреш мәсьәләләрен хәл итү өчен барлык кирәкле чаралар күрелә. Вәзгыять район башлыгы Тимур Нагуманов контролендә. Мөмкин булганның барысын да эшләячәкбез, - дип шәрехләде башкарма комитет җитәкчесе.

Язгы тотрыксыз һава торышы безне аеруча игътибарлы булырга, ә кайберәүләрне югары әзерлеккә чакыра.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: