Тимур Нагуманов: «Беренчеләр хәрәкәте» реаль контурларга ия була һәм без аның Бөтенроссия хәрәкәтенә әвереләчәгенә ышанабыз»

2024 елның 22 марты, җомга

20 мартта Әлмәттә район башлыгы Тимур Нагуманов һәм төбәк бүлеге рәисе Тимур Сөләйманов катнашында «Беренчеләр хәрәкәте» Бөтенроссия иҗтимагый-дәүләт балалар һәм яшьләр хәрәкәте Советының беренче утырышы узды. «Мәгариф» милли проекты кысаларында иҗтимагый хәрәкәт Советы әгъзалары, кураторлар, идарә җитәкчеләре, «Юнармия» район штабы, яшь хәрәкәт инспекторлары, педагог - укытучылар, ата-аналар советы, шулай ук җирле совет вәкилләре үсеп килүче буынны тәрбияләү һәм үстерү мәсьәләләре буенча бергәләп фикер алыштылар. Төрле яшьтәге балаларны актив иҗтимагый тормышка ничек җәлеп итү, яшүсмергә үз талантларын ачыкларга һәм аларны кулланырга ярдәм итү турында сөйләделәр.

Әлмәт районы - «Беренчеләр хәрәкәте» актив үсеш ала башлаган муниципаль берәмлекләрнең берсе. Тормышның барлык аспектларын үз эченә алган 12 төп һәм 1 төбәк юнәлеше тормышка ашырыла: экологиядән дипломатиягә кадәр. 2023 елдагы эш нәтиҗәләре һәм агымдагы елга планнар турында җирле бүлекчә рәисе Зөһрә Курмакаева сөйләде.

Бүгенге көндә районда 65 башлангыч бүлекчә теркәлгән, шуларның 56сы мәктәпләрдә, 8се Урта һөнәри белем бирү учреждениеләрендә һәм берсе, 35 нче балалар бакчасында пилот варианты Әкият иле. Шулай ук беренчел бүлекчәләр МБУ өстәмә белем бирү учреждениеләре базасында эшлиләр яшьләргә ярдәм итү үзәге МПК Метеор, МПК Ракета, Планетарий Сфера.

Шатлыклы нәрсә-хәрәкәт төрле яшьтәге балаларны берләштерә. 10 ноябрьдә шәһәрнең барлык мәктәпләрендә башлангыч мәктәп укучылары өчен Россиянең Орлята шәһәрендә багышлаулар узды. Әлеге проект Россия балалар һәм яшьләр хәрәкәтенең беренче баскычы булып тора һәм аның составына 12898дән артык бала керә. Аларның кызыксынуы һәм катнашуы көннән-көн арта.

2024 елга "беренчеләр" 6000гә якын катнашучыга кадәр үсә, Әлмәттә төрле дәрәҗәдәге вакыйгалар уза: шәһәрдән республикага кадәр. Үзләре башка төбәкләрдә катнашканнар: Калининградтан Камчаткага кадәр.

«Дай 5» мәгариф үзәге хәрәкәткә быел гына кушылды. Үз тәҗрибәсе белән 21 нче мәктәпнең тәрбия эшләре буенча директор урынбасары Ирина Беляева уртаклашты.

- Һәр бала уникаль һәм кабатланмас, талантлы. Өлкәннәрнең бурычы-боларның барысын да аңлау. Моның өчен вакыт һәм игътибар кирәк. Укытучыларыбызның төрле балалар, шул исәптән үзенчәлекле балалар белән эшләү тәҗрибәсе бар. Аутизм спектры бозылган укучыларны яшьләр активизмына җәлеп итү проблемалы, әмма «Беренчеләрнең» волонтерлар мондый балаларны социализацияләүдә ярдәм итә ала, дип саный ул.

35 нче балалар бакчасының балалар үсеше үзәге мөдире Альбина Киршина фикеренчә, «Беренчеләр хәрәкәте» белән мәктәпкәчә яшьтән танышуны башлау бик дөрес һәм пилот проекты нәтиҗәләре моны исбатлый. Бакчада эш 12 юнәлеш буенча алып барыла, ата-аналар, педагоглар һәм остазлар белән берлектә үткәрелгән чаралар: «Безнең иң яхшы ял көне», «Фәнни идеяләр ярминкәсе», «Россиянең туган телләре» һәм башкалар балаларны гаилә әгъзалары белән бергә үз-үзләрен тормышка ашыру өчен стимул һәм мөмкинлек бирде.

Советта чыгыш ясаганда район башлыгы «Беренчеләр хәрәкәте»нең бүген инде гамәлдә булган тарихы булуын билгеләп үтте.

- Кыска вакыт эчендә команда үзәкнең эше һәм урыннарда тәрбия эше ярдәмендә яңа мәгънә, яңа драйв, яңа хәрәкәт алды. «Беренчеләр» реаль контурлар ала һәм без аның Бөтенроссия хәрәкәтенә әвереләчәгенә ышанабыз. Еллар узгач, без моны искә төшерәчәкбез. Бу хакта балаларыбыз, оныкларыбыз сөйләячәк. Чөнки бу уңай аналогия, октябрьчеләр, пионерлар, комсомолчылар кебек яхшы истәлекләр. Мин пионер булырга өлгермәдем, тик октябрь аенда гына. Бу хәрәкәтнең баюын хәтерлим, ничек без пионер булырга тиеш идек, ә безгә барысын да гамәлдән чыгардылар», - дип сөйләде Тимур Нагуманов.

Совет эшенә йомгак ясап, Тимур Сөләйманов хәрәкәтнең төп кыйммәтләрен һәм асылын ассызыклады. «Проектны тормышка ашырганда, ул вакыт белән чикләнә. Ләкин быел без регуляр рәвештә, көн саен яхшы эшләр башкарырга өйрәнер өчен процессларга игътибар итергә телибез. Бу аеруча мөһим, чөнки инициаторлар үз-үзләрен идарә итү форматында булдыралар. Әгәр дә бу эш белән 1-2 елдан соң тиз нәтиҗәләр көтмичә, хисаплардагы кәгазьдә түгел, ә чын нәтиҗәләр көтеп, чыннан да уйланып шөгыльләнсәк, безнең хәрәкәт Буыннар бәйләнеше турында дип әйтергә була», – дип билгеләп үтте ул.

Ә докладлар һәм чыгышлардан соң хәрәкәт үсешендә һәм активистларны тәрбияләүдә аерылып торган барлык активистлар лаеклы рәхмәт хатлары алдылар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: