Тимур Нагуманов ел саен үткәрелә торган «Тантана» театраль премиясен тапшыру тантанасында катнашты

2023 елның 28 марты, сишәмбе

27 март көнне, Бөтендөнья театр көнендә, Әлмәт татар дәүләт драма театры сәхнәсендә ТР Мәдәният министрлыгының «Тантана» («Триумф») театраль премиясе лауреатларын игълан иттеләр. Кичәне ачып, ведомство җитәкчесе Ирада Әюпова театр эшлеклеләренә ирекле иҗади мохит һәм чиксез мөмкинлекләр теләде.

«Мин Россия Федерациясенең шулкадәр күп театрлар ачылган бер генә субъектын да белмим. Соңгы өч елда өч театр ачылды-икесе Яр Чаллыда һәм берсе Түбән Камада. Хәзер Буада театр төзелә, без барыбер Камал театрының яңа бинасын төзибез. 10 ел элек без Европадагы иң яхшы «Әкият» курчак театрын ачтык. Моның белән горурланып мактанырга була», - диде ул залга мөрәҗәгать итеп.

Әлмәт районы башлыгы Тимур Нагуманов, үз чиратында, Мәдәният министрлыгына республиканың нефть һәм велосипед башкаласы кичке театр башкаласына әйләнүе өчен рәхмәт белдерде.

- Театр-үзенчәлекле сәнгать дөньясы, ул гаҗәпләндерә һәм гадәти булмаган хисләр бирә. Аны кино белән дә, концерт белән дә чагыштырып булмый. Ул җанны якты эмоцияләр һәм искиткеч дулкынлану белән тутыра, безне гаҗәпләнергә, сәхнә образларында үзебезне танырга, кайгылы тәмамланудан кайгырырга, тормышыбызга шатланырга һәм яратырга мәҗбүр итә,-дип билгеләп үтте район башлыгы һәм бүгенге чараның 70 еллыгын билгеләп үтүче шәһәр тарихына алтын хәрефләр белән язылачагын ассызыклады.

Конкурс комиссиясе 2022 елда 69 спектакльне 15 номинациядә бәяләде. Зур формадагы иң яхшы спектакль дип Камал театрының баш режиссеры Фәрит Бикчәнтәев куйган «Болганчык еллар. Мөһаҗирләр («Муть. Мухаджиры») спектакле аталды.. Узган атнада Владимир Путин кулыннан Ватан театр сәнгатен үстерүгә керткән өлеше өчен премия алган укучысы Айдар Заббаровның «Көл» (Пепел) спектакле кече формадагы иң яхшы эш булды.

«Музыкаль спектакльдә иң яхшы роль» номинациясендә лауреатларны Тимур Нагуманов тәкъдим итте. Татарстан Республикасы дәүләт академия симфоник оркестры солистлары Артур Исламов-Кави, Эльза Исламова - Сарвар - «Кави-Сарвар» игълан ителгән катнашучылар арасында җиңүчеләр булдылар. Әлмәт муниципаль районы башлыгы шулай ук тантанага махсус приз булдырды, бүләкне ул Әлмәт драма театры коллективына тапшырды. Безнең яраткан коллектив «Караңгылык хакимлеге» спектакле белән «Эксперимент» номинациясендә дә җиңүче булды.

13 нче сезонның яңалыгы булып Әлмәт театры тарафыннан «СМП-Нефтегаз» финанс ярдәме белән оештырылгананың З. Туишева исемендәге театр премиясен тапшыру булды. Зәкия Туишева-Татарстан Республикасының халык артисты, танылган режиссер, Бөек Ватан сугышы ветераны, Әлмәтнең мактаулы гражданы. Аның иҗади язмышы - үзен тулысынча күчеп йөрүче театрга багышлаган актрисаның фидакарь бирелү үрнәге.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: