Торак секторында янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләре

2022 елның 30 ноябре, чәршәмбе

2022 елның узган чорында Әлмәт муниципаль районында 430 янгын чыккан (узган елның шул ук вакыты эчендә – 487). Янгыннарда 6 (узган елның шул ук вакыты эчендә – 19) кеше үлде һәм 7 кеше (узган елның шул ук вакыты эчендә – 15) зыян күрде.

2022 елда Әлмәт шәһәрендә һәм Әлмәт районында булган янгыннарның күбесенең сәбәбе булып

- ут белән саксыз эш итү;

- электр җиһазларын монтажлау, техник эксплуатацияләү кагыйдәләрен бозу, кыска ялганыш;

- җылыту приборларын техник эксплуатацияләү кагыйдәләрен бозу, мичнең, газ плитәләренең үтә кызганлыгы.

Статистика анализы шуны күрсәтә: кеше үлеме белән тәмамланган янгыннарның 50% тан артыгы кеше йоклаган вакытка туры килә.

Йоклаганда, кеше төтен исен сизми һәм шуңа күрә саксыз була. Янгын сүндерүне вакытында ачыкларга һәм шуның белән янгынны, кешеләрнең һәлакәтен һәм матди зыянны, фатирда автоном янгын хәбәрчесе (АЯХ) урнаштырып, кисәтеп була.

Автоном янгын хәбәрчесе - аэрозоль янгын продуктларының (пиролиз), матдәләр һәм материалларның, һәм, бәлки, башка янгын факторларының билгеле бер дәрәҗәсенә җавап бирүче янгын хәбәрчесе, аның корпусында автоном энергия чыганагы һәм янгынны ачыклау һәм аның турында турыдан-туры хәбәр итү өчен кирәкле барлык компонентлар конструктив рәвештә берләштерелгән.

Бүгенге көндә автоном янгын хәбәрчесе (AЯХ) янгыннан үлүчеләрне кисәтү өчен иң нәтиҗәле чараларның берсе булып тора. Алар уттан актив саклану чаралары арасында аерылып торалар, чөнки алар янгын чыгу стадиясендә төтенгә реакция ясый алалар һәм сигнализация белән халыкны янгын куркынычы турында вакытында кисәтә алалар. Шулай ук алар махсус янгын сигнализациясе линияләрен урнаштыруны һәм өстәмә җиһазлар (кабул итү-контроль станцияләре һ.б.) куллануны таләп итмиләр. Җайланма интерьерны бөтенләй бозмый, шөрепләр ярдәмендә торак бүлмә түшәменә беркетелә, ел дәвамында алыштыруны таләп итмәгән «Крон» тибындагы батарейкалардан эшли.

Автоном янгын хәбәрчесе эшләүдә җиңел һәм махсус оешмада хезмәт күрсәтүне таләп итми, аны сатып алып үзегез урнаштырырга мөмкин. АЯХдә урнаштырылган тавыш хәбәрчесе кешегә хәбәр итү һәм хәтта уяту өчен җитә. (75 дБ дан да түбән булмаган тавыш чыгара, гадәттә 85тән алып 110 дБга кадәр).

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: